Foto:Shutterstock/Tanjug/Tanjug/AP Photo/Evan Vucci/Tanjug/Maxim Blinov, Sputnik, Kremlin

Pretnja od nuklearnog rata je čini se sve bliža, nakon odluke američke administracije da dozvoli Ukrajini da gađa duboko u rusku teritoriju zapadnim oružjem i nakon što je Rusija zvanično usvojila novu nuklearnu doktrinu, prema kojoj je snizila prag za korišćenje nuklearnog oružja.

Pojedine zemlje u Evropi su već podelile brošure sa uputstvima u slučaju eskalacije rata u Ukrajini i straha od najgoreg. Stručnjaci uveliko kalkulišu o tome kako bi mogao da se odvija eventualni nuklearni rat.

Pre sedamdeset devet godina, Sjedinjene Američke Države testirale su prvu nuklearnu bombu u Novom Meksiku, a zatim su upotrebile jednu za uništavanje Hirošime i drugu za uništavanje Nagasakija. Iako su bile razorne, te atomske bombe su male u poređenju sa današnjim standardima, s obzirom na to da je svaka imala samo desetinu eksplozivne snage tipičnih bojevih glava koje sada koriste rakete, podmornice i avioni nekoliko zemalja. Na sreću, nuklearno oružje nije upotrebljavano u borbi od bombardovanja Japana, ali je rizik od nuklearnog rata oscilirao tokom Hladnog rata. Sjedinjene Američke Države i Rusija napustile su dugogodišnje sporazume o kontroli nuklearnog naoružanja, počele da razvijaju nove vrste nuklearnog oružja i proširile okolnosti u kojima bi mogle da ga upotrebe.

Dok traje sukob Rusije i Ukrajine traje i pretnja njegovog širenja na čitavu Evropu, ali i SAD i druge članice NATO pakta. Bez obzira na to kako bi nuklearni sukob mogao da započne, on bi mogao vrlo brzo da eskalira iz lokalne katastrofe u globalnu.

Kako bi ilustrovao kako bi se to moglo dogoditi, Program za nauku i globalnu bezbednost Univerziteta Prinston (SGS) razvio je simulaciju koja prikazuje verovatnu korak-po-korak eskalaciju nuklearnog rata između NATO i Rusije, a prva na udaru bi bila Evropa.

Istraživači Programa za nauku i globalnu bezbednost (SGS) koristili su nezavisne procene trenutnih pozicija nuklearnih snaga SAD-a i Rusije, planova nuklearnog rata i ciljeva nuklearnog oružja. Simulacija je takođe podržana opsežnim skupovima podataka o trenutno raspoređenim nuklearnim bojevim glavama, njihovim razornim potencijalima i mogućim ciljevima za određeno oružje.

Detaljna analiza obuhvatila je i redosled borbenih operacija, procenjujući koja oružja pogađaju koje ciljeve, kojim redosledom i u kojoj fazi rata, kako bi se prikazala evolucija nuklearnog sukoba od taktičkog, preko strateškog, do faze gađanja gradova.

Procene pokazuju da bi više od 90 miliona ljudi bilo mrtvo ili povređeno u prvim satima sukoba.

Pročitajte još:

Nuklearni pucnji upozorenja

Simulacija počinje u kontekstu konvencionalnog sukoba. Rusija ispaljuje upozoravajući nuklearni udar iz baze u blizini grada Kalinjingrada.

NATO odgovara jednim taktičkim nuklearnim vazdušnim udarom.

Nuklearni rat Foto: Youtube/Alex Glaser

Taktički plan

Nakon prelaska nuklearnog praga, sukob eskalira u taktički nuklearni rat u Evropi.

Rusija lansira 300 nuklearnih bojevih glava koristeći avione i rakete kratkog dometa, ciljajući NATO baze i napredujuće trupe.
NATO odgovara lansiranjem približno 180 nuklearnih bojevih glava putem aviona.
Trenutne žrtve: 2,6 miliona u roku od 3 sata.

Plan kontranapada

Sa uništenom Evropom, NATO pokreće strateški nuklearni udar sa 600 bojevih glava lansiranih sa američkih kopnenih i podmorničkih baza, ciljajući ruske nuklearne snage.

Pre nego što izgubi svoje sisteme naoružanja, Rusija lansira rakete koristeći silose, mobilne platforme i podmornice.

Trenutne žrtve: 3,4 miliona u roku od 45 minuta.

Nuklearna bojeva glava, nuklearno oružje
Foto: Shutterstock

Gađanje najnaseljenijih gradova i centara

S ciljem da spreče oporavak druge strane, Rusija i NATO ciljaju po 30 najnaseljenijih gradova i ekonomskih centara protivnika, koristeći 5-10 bojevih glava po gradu, zavisno od veličine populacije.

Trenutne žrtve: 85,3 miliona ubijenih i ranjenih u roku od 45 minuta.

Ukupno žrtava

Simulacija pokazuje ukupno 91,5 miliona neposrednih žrtava, uključujući: 34,1 miliona smrtnih slučajeva i 57,4 miliona povređenih.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare